#BEBEĞİMİZE HANGİ AKTİVİTELERİ YAPTIRMALIYIZ?

çocuk aktivite sevgi

 

Bu aralar oğlumu nereye gönderirsem ona hangi aktiviteyi yaptırırsam beyin gelişimine katkı sağlarım ve aynı zamanda eğlenerek, mutlu olarak vakit geçirmesini sağlarım diye düşünüyorum.

 

İlk olarak size internette bulduğum sonra da anne çocuk fuarına gidip gördüğüm Adım adım eğitim setini tavsiye ediyorum. Her ay kapınıza  bir kutu gönderiyorlar. Kutunun içinde de o ay bebeğiniz yada çocuğunuzla oynuyacağınız etkinler, faliyetler gönderiyorlar. Bir yandan daha başka neler oynayabilirsiniz onları fark ediyorsunuz. Ayrıca  içeriğini pediatrist ve çocuk pisikologları hazırlıyor; o sebeble  de hem güvenilir hemde yol gösterici.

 

eğitim seti bebek  çocuk

 

  • Onca aldığım ve araştırdığım kitap arasinda Mikado yayınlarının kitaplarını çok beğendim. İçinde bolca resim var ve resimlerden bolca hikaye üretebilirsiniz. Ona soru sorabilirsiniz hangisinin kedi, ayı yada şapka olduğunu sormak gibi . Böylece sizin okuduğunuz kitapla daha çok ilgileniyor. Biliyorsunuz bebekler satırlarla değil minik ayıcığın neden güldüğüyle, elinde ne tuttuğuyla yada şapkasının neden arkasındaki çimenlere düştüğüyle ilgileniyorlar. Ben ne zaman satırları okumaya başlasam kalkıp gezmek istiyor. Ama resimleri anlatmaya baslayinca  bir kitabi sonuna kadar bitirebiliyorum:) Yuppiiiii...  24. ayından sonra bunlar biraz değişiyor. Tüm kitabı baştan sona bitirebiliyorum ve daha çok soru sorup tanıdığı resimler hakkında daha çok yorum yapıyor.
  • Türkiye iş bankasının kitaplarıda bir diğer başarılı kitaplar arasında. Hareketli kitaplar yapıyorlar. Ama ben Mikoda yayınlarını tercih ederim. İçinde bol bol resim ve sayfa ve satır var:) Yolunuz İstanbul'a düşerse Kidsnook a uğrayın derim. Ben her gittiğimde uğrar, bir kaç kitap alır oğlumla eğlenirim. Birde Kİdsnook'a bağlı Cicibicicatering de oturur birşeyler yer oğlumla oynar kalkarım.

 

kitapçı çocuk

 

kitap kitapçı derinanne derin anne

 

  • Etkinlik yeri seçmekte çok zor. Hem eve yakın olsun, hem de içinde yeterince uyaran olsun. Inanın çok zorlandım. Bebek gymnastiğine götürdüm onu beğendim. Ama onda da anne bebek etkinliği yoktu. Derin'nin koordinasyonunun gelişmesini sağlıyordu ve aynı zamanda da yorulmasını. Daha bir kaç tane denedim. Ama beni duyusal yonden mutlu eden  Ankara'da bir etkinlik merkezi bulamadım.
  • Gymboree'yi denedim. Orası da güzel bir yer, anne bebek etkinliği ve çocuğun yorulmasını sağlamaları yönünden iyi bir yer ama benim oturduğum semte uzak. Yakın olsaydı daha cok sevinirdim:)
  • music4kids çok beğendim. Müziği çocuğa sevdirmek  açisıdan ve anne, bebek ve babanın beraber yapabileceği, kaliteli bir etkinlik saati geçirebileceği çok güzel bir faliyet yeri. Müzik konusunda bilgiler edinip,ritm öğrenip ailecek eğleniyorsunuz. 

 

müzik bebek müziği çocuk

 

Okul seçerken dikkat etmeniz konusunda sizinle birkaç tane bilgi paylaşmak istiyorum.

 

  • Ekinliklerde işlenen programin 3 bölüme ayrı ayrı hitap etmesini bekleyin(yeni doğandan 6 aya kadar, hareketlenen bebekler için ve 1 yaş sonrası)
  • Kapsamlı eğitim teknikleri ve aktiviteler olmalı çünkü bebekler bütün olarak görmeye başlar ve bütünsel olarak öğrenirler.
  • Eğitim programı bebekle yada çocukla, anne-baba yada bakıcı arasındaki bağı kuvvetlendiren nitelikte olmalı. Bebek bakıcılarına yada ebeveynlerin çocuklarıyla yalnız kaldıkları zaman onların ne istediğini neleri oynamaktan hoşlanicağı konusunda bilgi verici ve onlari anlamayı kolaylaştırıcı olmalı.

 

Arastirmaci annelere kolay gelsin.

Sevgiler,

Tuba Üstün 

 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR