#HER YAŞ ÇOCUK İÇİN GLOOP'LA OYUN

çocuk-oyunu-obleck-gloop-duyusal-oyun-derin-anne-derinanne-derinüstün

Obleck yada goop olarak da bilinen gloop mükemmel bir duyusal aktivitedir. Biraz etraf ve çocuğunuz kirlenir ama hem keşfederler, hem de hissederler. Gloop ne hamur gibi katı olur,

ne de sulu bir aktivitedrir. ikisi arasında bir madde elde edersiniz.Yapması da çok kolay sadece mısır unu ve su. İsterseniz çocuğunuz oynarken içine farklı oyuncaklar yada bakliyatlar ekleyebilirsiniz.

Nasıl oynayacağız peki

Önce yere büyük bir naylon örtü serin ve  büyük bir saklama kabı alın. Mısır ununuzu saklama kabının yanına koyun ve çocuğunuz kaşık kaşık onu döksün içine- bu ince motorlarını geliştirecektir. Eğer altı ayla bir yaş arası bebeğiniz varsa mama sandalyesine oturtup malzemeleri de önüne koyup oynamasını sağlayabilirsiniz.

 

Sonra bırakın biraz kuru haliyle oynasın. Mısır ununun yumuşak  yapısını çok sevicek, Sanki ellerinde kayıyor gibi hissedicek. Derin bayılıyor.  Ben ne zaman yemek yapmaya başlasam doğru kiler dolabına gidip. Mısır unu yada un kutusunu alıp geliyor ve oynamak istiyor. Siz yemek yaparken yada bir işiniz olduğunda oyalanması için mükemmel bir oyun.Hatta içine girip banyo yapıyor. Bende izin veriyorum. Gloop'la oynamamız tamamen bittikten sonra dooooğru banyoya tabiSmile

 Kuru haliyle oynaması ve keşfi bittikten sonra içine biraz su ilave edin, yoğursun. biraz daha koyun. kaşıkla karıştırsın. Sizde yardım edebilirsiniz. Su ve un birbirirne iyice karıştıktan sonra bırakın biraz da bu duyguyu keşfetsin. Mısır ununu eline aldığı zaman sıvı mı, katı mı anlamaycak elinden yavaşça kayıvericek. Oyun oynarken ben Derin' le hep konuşuyorum. O yüzden mutfakta ben  yemek yaparken yanınmda oluyor onu gözlemliyorum. Bir yandan da bebek işaret dilini kullanıyorum. Hissetiği duyguları  anlatıp benzetmeler yapıyorum.

DUYUSAL-OYUN-BEBEK-OYUNU-DERİN-ÜSTÜN-DERİN-ANNE-DERİNANNE-BEBEK-ÇOCUK

 

İçine keşfetmesi için bakliyatları atmaya sıra geldi. Ben bu sefer içine makarna attım. Biraz da içinde makarnayla oynadı. Makarnaları bulmaya çalıştı. Sonra yanına fırın setini koydum . Biraz da bu malzemelerle yemek pişirdi. Uzun ve güzel bir duyusal aktivite oluyor.

 DUYUSAL-OYUN-BEBEK-OYUNU-DERİN-ÜSTÜN-DERİN-ANNE-DERİNANNE-BEBEK-ÇOCUK

Oyun oynarken yanınızda lavabo olmasına ( mutfak gibi) yada ıslak bir bez bulundurmaya dikkat edin. yoksa duvarlarınız , halılarınız mısır unu olabilir. Ve çocuğunuzun oynarken aldığı zevke inanamayacaksınız.O kendi kendine sizin gözetiminiz altında oyun oynarken , sizde yemeğinizi yada işinizi yapmış olucaksınız. Herkes mutlu olucak bu oyundan. Hatırlıyorumda  Derin 7 aylıkken babası çok güzel bir Oyuncak almıştı fisher -price'in ve onda Derin 15 dakika kendi kendine oynadığı için çok mutlu olmuştum. İşte böyle keşif oyunlarıda sizin mutlu olmanızı sağlıyor.

DUYUSAL-OYUN-BEBEK-OYUNU-DERİN-ÜSTÜN-DERİN-ANNE-DERİNANNE-BEBEK-ÇOCUK

DUYUSAL-OYUN-BEBEK-OYUNU-DERİN-ÜSTÜN-DERİN-ANNE-DERİNANNE-BEBEK-ÇOCUK

Başka neler yapabiliriz

Bu oyunu oynarken farklı şekillerde de oynayabilirsiniz. Mesela içine kokulu doğal yağlardan katabilirsiniz; lavanta, portakal  yada nane gibi. Baharat katabilirsiniz yada gıda boyası katıp farklı renklerde oynayabilir. Vanilya katıp hoş kokular almasını sağlayabilirsiniz. Duyusal oyun dedik ya duyularını canlandırmak lazım. Ben bir de bebek işaret diliyle de konuşuyorum. Çalışmadık duyusu kalmıyor.)

 

Size miniklerinizle iyi eğlenceler:)

Tuba Üstün

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR