#TUVALET EĞİTİMİ İŞTE BU KADAR KOLAY:)

 

Oyun grubu , seminer derken sizinle uzun zamandır sohbet edemedik:) Bu yazımı da Antalya yolculuğun da yazıyorum. Tuvalet eğitimi en çok gözümüzü korkutan, hatta bazende çözemediğimiz konulardan biri. Ama merak etmeyin aslında o kadar da zor değil, hatta çok kolay:)

 

 
 Ben Derin 18 aylıkken önce bir niyet etmiştim. Baktım Derin tuvaleti geldiği zaman “potty” deyip, tuvalet işaretini yapıyor, öğreteyim dedim. Ama bu arada kaynak araştırıyordum. Ve gördüm ki; yetişkin yaşlarımızda yaşadığımız bağırsak sıkıntılarımızın sebebi  erken tuvalet eğitimine dayanıyormuş. Çocuk erkenden bağırsaklarını sıkmaya alıştığı zaman kabızlık sorunu görülüyormuş. Birde daha büyük yaşlarda bu işin çok daha rahat çözüleceği söylendi. Bende 1 sene beklemeye karar verdim. Bu arada  tuvalet eğitimi işini bahar ve yaz aylarına  bırakırsanız sizde çocukta rahat  edersiniz. Ne siz yorulursunuz, ne de çocuk hasta olur.
 
Şöyle söyleyeyim, ben Derin’e 2.5 yaşına geldiğinde  3 günde öğrettim:) ( Ama bayanlar 3 gün full uğraşıyorsunuz) Havuza  giriyorduk havuz bezi kalmamış. Hadi başlayım öğretmeye dedim. Ben de sizin gibi zor olucak uğraşacağım diye bir türlü başlayamıyordum. 5 dakika da bir  hadi oğlum tuvaletini yap diye havuzdan çıkardım. Lazımlığına yaptı;hem büyüğünü hem küçüğünü. 3 gün içinde de öğrendi. 
 
 
Bu arada akşam eğitimine başlamadım. Çünkü kanımca, gündüz tuvaletini tutmayı öğrendiği zaman gece tuvaletleri daha kolay olacaktı- öyle de oldu-. Gündüz tuvaletini hallettikten sonra, gündüz uykularında bez bağlamamaya başladım. Baktım tuvaletini yapmıyor:) Tabi ben mutluluktan havalarda. Dedim o zaman akşam da bağlamayım. 
 
 
Akşam da yatmadan önce çok su içirmemeye çalıştım ve gece 12 gibi bir kere tuvalete tuttum. İnanın hiç kaza olmadı:) bir kaç gün böyle gitti. Sonra bir de baktım. o da gece kalkınca anne tuvalet diyor. E böyece hallettik bu işi.
 
Bu arada pekiştireçlerimden biri de; o sıralar Bodrum’a arabayla gitmiştik. Yolculuğumuz normal sürenin  1.5 katı sürdü nerdeyse. Çünkü yolda 1 saatte bir Derin beyin çay ve ihtiyaç molasına durduk.
 
Gelelim tuvalette eğlence işine; tuvaletini yaparken bağırsaklarının işleyişini, bağırsaklarının nasıl çalıştığını, yaptıklarının ne olduğunu anlattım ve O her tuvaletini yaptığında evde bir şenlik havası esiyordu. Derin’de büyüüüüük keyif alıyordu tuvaletini yapmaktan. Bazen lazımlığa yapıyordu,  bazen de tuvalete. 
 
18 aylıkken tuvalet eğitimi vermeye başlamadım ama mümkün olduğunca tuvalete oturtuyordum. Beziyle de olsa oturtuyordum. Sonra lazımlığa uzun süre oturmasını sağlayacak kitaplar eline veriyordum ve tuvalet eğitimiyle ilgili dvd ler seytettiriyordum. Bunlardan biri benim mağazamda "Potty Time! Potty  Training Video " dvdsi. Bu  isim altında  dvd sni burdan alıp her bilgisayarda seyredip, seyrettirebilirsiniz. Başka çocukların tuvalet yaptığını görmesi alıştırma dönemi için çok önemli bir süreç.
 
 
Birde Derin’de gördüm ki tuvaletini yaparken kendini sıkıyor. Dedim nefes aaaaal, nefes veeer. Doğru tuvalet alışkanlığını çocuğa öğretmek lazım. Ve çok oturmasına gerek yok . Bitti mi Derin diyordum .Bitti deyince kaldırıyordum. Sonuçta onların bağırsak işleyişini biz daha iyi bilecek değiliz ya:)))
 
Lazımlık olarak da öyle pahalı birşey kullanmadım. Evde ikea ‘nın lazımlığını , dışarda da Potette portatif lazımlık. Çok kullanışlı. Hijyen sorununu da ortadan kaldırıyor. Dışardayken çok rahat ediyorsunuz. Mesela dışarda yürüyüşe çıktığımda “Anne tuvalet” diyor. Bende hemen Potette' yi açıyorum.Derini oturtuyorum. Etrafına da arabaların cam koruyucusunu geriyorum. Hem kimse görmüyor, hemde çocuk hemencecik tuvaletini yapıyor. Tuvaletini tut desem eve kadar imkanı yok tutamaz. Bu lazımlıkla hemen bitiyor iş. Hemde çok küçük ve taşıması kolay.
 
 
Sizlere kolay gelsin. Bence 2.5 yaş civarı bahar ile yaz döneminde başlayın. Şipşak bu işi bitirin. Size güveniyorum. Çok rahat edeceksiniz:)
 
 
 
Sevgiler,
Tuba Üstün

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR