#BEBEKTE DİL GELİŞİMİ VE İŞARET DİLİNİN MUCİZESİ

Bebek işaret dilini ilk duyduğumda Amerika'daydım ama o zaman yeni anne olmuştum ve sadece uykularım, bebeğim ve bendim. Ankara'ya geldikten sonra araştırma fırsatı buldum.

Bana çok mantıklı geldi çünkü çevremdeki arkadaşlarımın çocuklarından gördüğüm, çocuklar 8 ay ile 2 yaş arası , kendilerini anlatmak için kendilerini hırpalıyorlardı ve kendilerince ellerini yukarı aşağı oynatarak kendilerini ifade etmeye çalışıyorlardı. Sonunda anne de çocukta yoruluyorlardı...

 

2 yaş sendromu anne bebek işaret dili

Derin doğduktan sonra herkes bunlar iyi günlerin. En zoru konuşamamaları, 2 yaşını atlatınca rahatlarsın diyorlardı, o zamana kadar neresi ağrıyor, ne istiyor çok zorlanıcaksın diyorlardı.

DA DAAAA  bilin bakalım ne oldu? Benim ki  bebek işaret dili sayesinde 6. ayında kendini ifade edip, huzurlu bir bebek olarak bu yaşa geldi. Hiç sıkıntı çekmedim.  Çünkü parkta bebek arabasıyla gezerken bana el işaretiyle Süt, Su vs diyordu. Ben de bu geri dönüşümü gördükten sonra oğlumla devamlı konuşurken, bir yandan da bebek işaret diliyle anlatmaya başladım. Bana bir şey anlattığı zamandaki mutluluğunu size anlatamam. 6 aylıkken yüzünden gözlerinden anlaşılmıyordu, bu onu sadece huzurlu bir bebek yapıyordu ama aylar ilerledikçe yüzündeki mutluluk ve gözlerinde ki parlamayı size anlatamam. Bebek işaret dili kendine olan öz güvenini arttırdı. Aynı zamanda da  araştırmalarda dendiği gibi IQ seviyesinin yükseldiğini gözlemledim. Bebek işaret dilinin hayatıma kattığı güzellikleri gördükten sonra diğer annelerin hayatlarında da fark yaratmak adına Bebek İşaret Dili Eğitmeni oldum. Sertifikamı Amerikadan aldım. Derin'nin videolarına, işaret dilini nasıl kullandığına benim facebook sayfamdan ulaşabilirsiniz. 

 

Bebek işaret dilinde çocuğun anneyle olan ilişkisi daha yakın oluyor. Diğer anneler çoğu zaman çocuklarına bakmadan konuşurken, burda çocuğun gözlerine bakıp, dokunup , onlarında yapmasına teşvik edip, aynı zamanda da söyleyerek  bir kelimeyi 3 farklı şekilde iletiyor. Buda beyindeki  sinapsların artmasını sağlıyor. Bu da çocuğunuzun IQ seviyesinde artış demek oluyor.

 

Araştırmalar bebek işaret dilinin IQ seviyesini %12 arttırdığını  gösteriyor. İşaret dilini kullanarak iletişim sağlamanın beyine herhangi ikinci bir dili öğrenme konusunda olumlu katkıları olduğunu, bu yolla beynin lisan öğrenmeyi kolaylaştıran merkezlerinin güdümlendiğini  belirtiyorlar.

 

Gelelim konuşmaya; konuşmaya başlamak bebeğin edineceği en son becerilerdendir, çünkü en karmaşıklarından biridir. Bunun için dilini, yanaklarını, dudaklarını ve nefesini denetleyerek, dişlerinin  oluşumuyla da desteklenerek ses çıkartmak için hava akımını yönlendirmeyi öğrenmesi gerekir. Konuşmak kas kontrolünün hayli karmaşık bir dansı olduğu için bu beceriyi edinmek hayli zaman alır. Buna karşılık bebeğinizin ilk edindiği becerilerden biri ellerini kontrol edebilmektir. Bebeğin el hareketleri dördüncü ay ile sekizinci ay arasında basit işaretleri yapmak üzere koordine olur, daha karmaşık işaretler ise yedinci ay ile birinci yaşı arasında  gelişir. Bu süre bebeğinizin konuşma için gerekli tüm organlarını yönetmek için geçen süreden daha  çabuk gelişir.

 

Peki neden sizin bebeğiniz gerçekten konuşmaya başlamadan, sizinle konuşmaya başlamasın?????????

 

Sevgiler,

Tuba Üstün

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile