#DOĞUM ÖNCESİ ANNE-BABA EĞİTİMİ

Amerika' ya giderken orda alıcağım doğum eğitimleri konusunda cok heycanliydim. Oraya gider gitmez doktorum Melih Kurtulus ' la görüstüm.

Zaten gitmeden önce de kendisinden randevu almıştım. Scripss Memorial Hospital  la jolla, San Diego da doğum yaptim. Çok güzel bir Hastane. Detaylarini diger yazimda anlatıyorum.

Aynı hastaneden doğum öncesi eğitimlerimi aldım. Eşimle beraber eğitimlerin hepsine katıldık. Oğlumuzun gelişine beraber hazırlanmak çok güzel bir paylaşımdı. Ben anne olarak oğlumuzun dünyaya gelmesine sebep olucağım ve içimde onun kıpırtılarını hissettiğim için oğluma daha çok hazırdım. Ama bu eğitim sayesinde eşimle beraber bu eşsiz macerayı beraber yaşayabildik. Artik ikimizde bizi nelerin beklediğini ve zorluklar, hastalıklar ve çelişkiler konusunda daha çok bilinçli ve hazırlıklı olduk.

Eğitim günlerini hastanenin sayfasından öğrenebilirsiniz yada telefon edipte doğum öncesi eğitim almak istiyorum deyince de yardımcı oluyorlar. Ben 3 Tane eğitime katıldım. Doğuma hazırlık eğitimi. Haftada 2 saaten toplam 1ay sürdü. Bebeğe hazırlık eğitimi; buda yanlış hatırlamıyorsam 2 hafta sürdü. Ve bebeğin sağlıklı gelişimi için çocuk doktorundan eğitim aldık. Hepsi de hastanenin düzenlediği eğitimlerdi. Ve mükemmellerdi...

Derin benim ilk çoçuğum olduğu için ve daha önceden ailemizde doğum yapan kimse olmadığından, nasıl yanlış yapmadan, bocalamadan iyi bir anne olucağım konusunda endişelerim vardı. Çevreme  alt nasıl değiştirilir, kaç saatte bir emzirilir, kundak nasıl yapılır, doğumda bebekler nasıl etkilenir , nasil banyo yaptirilir, emzik kullanmali mi kullanmamali mi gibi  sorular sorduğum zaman anne olunca yaparsin anlarsın, çok kolay şöyle şöyle diyorlardi. Ama hepsi hava da kalıyordu. Bu eğitimler sayesinde kendime güvenerek anne oldum ve herşey çooooook kolay oldu.

Doğum öncesi eğitimde detayli olarak doğumun safhalarini anlattilar. Bataniyelerimizi, yastigimizi, pikemizi ve tabi atistirmaliklarimizi aldik gittik.

Hamileyken beslenmeme çok dikkat ettim ve ara öğünlerimi hiç atlamadım.) Bu eğitimde ne zaman hastaneye gitmemiz gerektiği, erken doğum belirtileri neler ve ne yapamamız  gerektiğini, normal doğum, sezeryan doğum, annesteziler, nefes teknikleri ve uygulamaları, hepsini yaptik. Doğrusunu isterseniz seyrettiğimiz videolar sonucunda eşim normal doğumun zorluğunu görüp bana kıyamadı ve sezeryan yapmamı istedi. Ama ben kararlı bir anne olarak normal doğumda israr ettim. İyiki de etmisim:)

Diğer yazımda da sizinle doğumumu paylaşıcağım.

 

Sevgiler,

Tuba Üstün

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR