#HAMİLE YOGASININ 10 FAYDASI

 HAMİLE YOGASI İLE VÜCUDUNUZU VE ZİHNİNİZİ HAMİLELİK SÜRECİNDE DOĞUMA HAZIRLAYIN.

 Bugüne kadar nerde olduğunuzla ilgili kendinizi ve  egolarınızı bir kenara bırakın. Bebeğiniz ve kendiniz için sevgi ve beraberlik duygusunu

yaşamaya başlayın. Hamile yogası kendiniz ve hızla büyüyen bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir.

 

Kendiniz için en iyi yoga eğitimini bulmanız çok önemli. Belki  yoga stüdyosuna gidebilir, bir DVD bulabilir , yada kendi başınıza evde yapabilirsiniz. İç sesinizi dinleyin ve kendiniz için en uygunu hangisi ise onu yapın.

 

Hamilelik sırasında yoga yapmanın faydalarından bazıları şunlardır;

 1.Dayanma gücünü ve kuvvetliliği geliştirir.

Bebeğimiz vücudumuzda büyürken, onu taşıyabilmemiz için daha fazla enerji ve dayanıklı olmaya ihtiyacımız vardır. Yoga pozları kalçamızı, sırtımızı , kollarımızı ve omuzlarımızı kuvvetlendirir.  Güneşe Selam pozu’da bunlardan biridir.

 2.Denge

Dengemiz bebeğimiz büyürken fiziksel olarak bizi zorlayacaktır. Artan progesteron ve östrojen hormonumuz yüzünden kendimizi  duygusal olarak tükenmiş hissedeceğiz. Yoga pozlarında , pozumuzu almaya ve  nefes almaya çalışırken, fiziksel ve duygusal olarak dengemizi güzel bir seviyeye getireceğiz. Buna örnek olarak Ağaç Pozunu verebiliriz.

 3. Sırtımızın alt kısmını,  kalçalarımızı, göğsümüzü, üst sırtımızı, boynumuzu ve omuzlarımızdaki gerilimi rahatlatır.

Bebeğimiz büyürken bu spesifik kas gruplarımıza çok fazla gerginlik ve ağırlık biner. Belimizin genişliği artıkça alt sırtımızı çukurlaştırma eğilimi gösteririz. Kalçamız,  bebeğin belimize yaptığı artan ağırlık sebebiyle daha fazla gerginleşir.  Göğüslerimizin ölçüsü büyürken, üst sırtımız ve göğüsümüze artan baskı, boynumuz ve omuzlarımız boyunca uzanır. Tanrıça pozu bu baskıları azaltmaya yardımcı olan pozlardandır.

 4.Sinir sistemini sakinleştirir

Derin nefes almalar boyunca, sinir sistemimiz rahatlamamamıza sebep olan   parasempatik duruma geçer.  Vücudumuz bu durumdayken  hazmımız rahatlar, daha rahat uyumaya başlarız, ve bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir. Hamile meditasyonu ve Shivasana pozu bu rahatlamalar için en güzel pozdur. Özellikle ikinci trimesterda yan Shivasana pozu, çok rahatlama sağlar.

 

 

 5.Doğuma hazırlık

Hamile yoga eğitimleriniz boyunca bilinçli bir şekilde nefes alıp verdiniz, bu pozlardan  bazıları belki zorlayıcı oldu. Şimdi bu nefes alış verişleri doğuma transfer etme zamanı geldi. Yoga dersinde yaptığınız nefes çalışmalarını, “konforludan konforlu olamayana”  doğumda uygulama zamanı geldi. Nefes aldığınız zaman, hissettiğiniz gerginlik, derin nefes verdiğinizde, nefesinizin boşalması, gerginliğin azalması ve çocuğunuzun doğmasına yardımcı olmasıdır. Marjaryasana pozu hem sırt ağrılarınızın geçmesine yardımcı olur, hem de doğum sırasında kasılmalarınız geldiğinde rahatlamanızı sağlar.

   6.Bebekle bağ kurmanızı sağlar

Hamile yogası egzersizleri sizin rahatlamanızı sağlar ve dikkatinizi vücudunuzdaki gelişmelere vermenizi yardımcı olur. Her pozda ve nefes alıp verme boyunca,  kendinizin daha fazla farkına varmanıza ve bebeğinizle olan  iletişiminizin güçlenmesini sağlar. Göğüs açma pozu’da bu rahatlamayı sağlayan pozlardan biridir. Hamileliğinizin her döneminde kullanabilirsiniz.

 7.Dolaşımı artırır

Eklemlerimiz arasında dolaşım  gelişir ve egzersizler sırasında kaslarımız uzar. Kanımız üzerindeki dolaşım hızlanır, bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir ve  her geçen gün gelişen bebeğimiz için sağlıklı bir çevre yaratmış oluruz. Ayakta akış pozu ve ay pozu en güzel pozlardan biridir.

 8.Nefes alma egzersizleri

Doğumdaki kasılmalar için çok iyi bir araçtır. Doğum sırasında  eğer bilinçli bir şekilde nefes alırsak, kan basıncımız ve kalp atışımız bizi parasempatik modda tutacaktır. Sakin anne , sakin bebek demektir.

 9.Teşvik zamanı

Bu sefer  yoga ile sizi durduracağız ve yoğun günde rahatlamanızı sağlayacağız.  Yoga ile dikkatinizi hem kendiniz, hem de bebeğiniz üzerinde yoğunlaştıracaksınız.

 

  10.Bir grubun içinde olmak ve paylaşmak

Hamileliğiniz boyunca sizi anlayan ve  hamilelik sürecini paylaşacağınız bir gurubun içinde olmak çok rahatlatıcı bir durumdur. Ankara’daki hamile adayları ve hamilelere müjde Derin Anne Etkinlik Merkezinde bu desteği verebilmek için hamile yogası derslerimiz başlamış bulunmaktadır.

Sakin anne sakin bebek demektir. Hamileliğiniz boyunca derin nefes almayı ve bebeğinize ve kendinize odaklanmayı unutmayın.

 

 

Tuba Üstün

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR