#ÇOCUKLAR İÇİN ŞEKERSİZ KEK HAZIRLAMA

Evet en çok sevdiğim keklerden biri. Hamilelik dönemimde bu keki yapmaya başlamıştım. Önceleri şekersiz kek yapma fikrine alışamadım ama sonradan  bu tarifin ne kadar sağlıklı olucağı fikriyle yapmaya başladım.

Ve  aldığım sonuç mükemmeldi. Vitaminli, sağlıklı, atıştırmalık kek:) Bebek ve çocuklar için de ara öğün olarak kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca  20 ay sonrası çocuğunuz varsa ondan da yardım alabilirsiniz. Kuru meyveleri keserken Derin'in eline bir kör bıçak verdim  o da bana yardım etti. Bu  arada hem yedi, hemde eğlendi. Bende çok mutlu oldum tabi:) Karıştırırken de  beraber karıştırdık. Zaten hep makina ile oynamak istiyordu. Beraber kek yapınca da   doğal olarak çok mutlu oldu. Malzemeleri hazırlayıp önüne koydum ve zamanı gelince onun eklemesini söyledim. Beraber hem keyifli hemde kaliteli vakit geçirdik.

kek pasta anne bebek

 

Şimdi gelelim kekimizi yapmaya...

Gereken malzemeler;

  • 3 organik yumurta
  • 1/2 su bardağı pekmez
  • 1 su bardağı  günlük süt
  • 1/4 su bardağı sıvı yağ
  • 3 su bardağı tam buğday unu
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çekirdek muskat
  • evdeki kurutulmuş meyveler

 

Yapılışı;

Kekimizi hazırlamaya başlamadan önce fırınımızı 180 dereceye getirip, ısınması için hazırlıyoruz. Ben fırını turbo ayarına getiriyorum çok güzel kabarıyor.

 

Önce yumurta ile pekmezi karıştırıyoruz. Yumurtanın iyice karışması lazım. İkisi homojen bir karışım halini aldıktan sonra sütü ve yağı ilave ediyoruz. Ardından da  unu yavaş yavaş karışıma ekliyoruz. Un  ve sıvılar birbirine karıştıktan sonra kabartma tozu ve muskatı ilave ediyoruz. En son olarakta kurutulmuş meyveleri ekliyoruz.

Fırın kabımızı yağlayıp, bir güzel karışımımızı döküp fırına veriyoruz. 30 dakika sonrada kekimiz hazır:) Siz yine de keki fırından çıkartmadan önce bıçak batırıp bir bakın içi pişmiş mi diye.) Bu arada  fırının kapağını fazla açık bırakıp fırının ısı derecesinin değişmesine izin vermeyin yoksa kekiniz kabarmaz.

 

 

Ailecek Afiyet olsun.

 

Sevgiler,

Tuba Üstün

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR